Praca dla lekarzy w Irlandii

Od momentu wstąpienia do Unii Europejskiej zdobycie prawa wykonywania zawodu w Irlandii przestało być jakimkolwiek problemem. Cały proces trwa około 2 miesięcy i kończy się przesłaniem przez Medical Council na wskazany adres dokumentu potwierdzającego przynależność do instytucji i wpłacenia rocznej składki wynoszącej od 1 lipca 2007r. do 30 czerwca 2008r. 445€.

Osobom zainteresowanym proponuję odwiedzić stronę www.medicalcouncil.ie, po prawej stronie kliknąć „registration” a następnie po tej samej stronie „ First time aplicants click here for registration”. Następnie zjeżdżając stroną na dół odpowiedzieć na 3 pytania. W pierwszym wybrac opcję „Other EU/EEA memeber state” a poniżej w drugim „Citizen of EU/EEU or Switzerland” , question 3 odpowiedzieć „yes” i kliknąć „search”. Po przeładowaniu strony wybrać „Route 2”. Następnie wśród listy krajów Unii Europejskiej wybrać Polskę i wydrukować obydwa dokumenty w adobe 1. check list i 2. application. Dalej musicie postępować dokładnie jak w instrukcji. Wszystkie wymagane dokumenty uzyskacie w regionalnych Izbach Lekarskich, a tłumaczenia wystarczy zrobić u przysięgłego tłumacza. Paszport skopiować i potwierdzić notarialnie już bez tłumaczenia. Uprzedźcie dziekanat uczelni (pod numerem telefonu i faxu który podaliście w aplikacji) że Medical Council może się z nimi kontaktować w celu potwierdzenia wiarygodności dyplomu. W aplikacji podajecie numer karty kredytowej z której zostanie ściągnięte €400, a potem pozostaje się uzbroić już tylko w cierpliwość. Pamiętajcie, żeby nie wysylać dokumentów zwykłą pocztą. Najlepiej wybrać którąś z firm kurierskich. Tzw. Certificate of Good Standing, czyli zaświadczenie o niekaralności, musi wysłac Izba Lekarska. Izby pobieraja za to opłaty i wysyłaja. Warto poprosić o dwie kopie i jedną wyslać przetłumaczoną wraz z pozostałymi dokumentami, pozostawiając notę, że druga kopia dojdzie bezpośrednio z Izby Lekarskiej. Proponuję sprawdzić po 10 dniach czy doszła. Proponuję też dowiadywać się co jakiś czas na jakim jest to etapie, bo bywa , że czegoś im brakuje lub nie moga się skontaktować z uczelnią i wtedy warto sprawę popilotować samemu i monitować tam gdzie trzeba.

W tzw. międzyczasie możecie juz spokojnie zająć się szukaniem pracy.
W tym momencie należało by napisać opis funkcjonowania irlandzkiej służby zdrowia, ale bedzie to przedmiotem osobnego artykułu. W wielkim skrócie, dla tych którzy systemu nie znają powiem tylko, że jest to tzw system konsultancki, gdzie konsultant w szpitalu ma swój tzw. team i jest osobą zupełnie niezależną, tzn. nie ma ordynatorów. Konsultant to specjalista, ale po dłuższym nieco procesie kształcenia niż w pozostałych krajach Europy, bo aż siedmioletnim. Pozostali lekarze to kształcący się. Intern – to stażyści, SHO (senor haus officers) to młodsi specjalizanci, którzy zaczęli kształcić się w danej dziedzinie oraz Registrar to ci już starsi stażem (wsród nich SPR – to ci, którzy są na kursie kończącym specjalizację, mający wizję szybkiego pozostania konsultantami). O systemie kształcenia też napiszemy osobny artykuł, bo jest tu wiele możliwości dotarcia do tego samego celu.
Ważną informacją jest to, że pracy szuka się co pół roku, gdyż etaty spcjalizacyjne to etaty rotacyjne pół roczne lub roczne, w zależności od akredytacji danego szpitala. Zwykle umowa o pracę podpisywana jest na pół roku. Okresami kiedy pojawiają się oferty pracy są więc styczeń, luty i początek marca dla tych co ropoczynają pracę od lipca oraz koniec sierpnia, wrzesień i początek października dla tych, którzy rozpoczynają od stycznia.

Najwięcej ofert pracy jest na stronie www.careersinhealthcare.ie Większość szpitali tam wlaśnie zostawia swoje ogłoszenia. Na tejże stronie znajdziecie też specjalne formularze do CV, które należy skrupulatnie wypełnić i wysłać w tylu kopiach, ile sobie pracodawca życzy, wraz ze zdjeciem. Czytajcie dokładnie instrukcje i trzymajcie się podanych w nich dat. Ofert można też szukać na www.unison.ie czyli w Irish Independent (najlepiej niedzielny) oraz na stronach szpitali, które znajdziecie w internecie (np: www.stjames.ie czy www.stvincents.ie).

Krótko słownik pojęć z tychże stron:
locum – to jest praca krótko okresowa w zastępstwie za kogoś, kto zachorowal itd.
BST – basic specialist training, czyli coś w stylu naszej dawnej jedynki do specjalizacji, łączony między kilka szpitali etat 2-3 letni aż do zdania egzaminów, jest to etat dla SHO
SHO – Senior Hause Officer – najnizszy poziom wtajemniczenia w danej dziedzinie
Registrar – na to stanowisko trzeba już mieć doświadczenie w danej dziedzinie
Consultant – osoba zarejestrowana jako specjalista w danej dziedzinie ze sporym doświadczeniem, kierująca teamem, ucząca młodych specjalizantów, alfa i omega bez żadnego nadzoru

Życzę wszystkim powodzenia. Jak już przejdziecie trudy rejestracji to zapraszamy w nasze szeregi.

Paweł Choroszczak

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.